تزریق چربی برای بازسازی نسج پستان

 

 

این تکنیک را می‌توان در موارد بسیار متعددی از نقایص پستان استفاده کرد از جمله: بزرگ کردن حجم پستان‌های کوچک، اصلاح نقایص مادرزادی پستان، اصلاح نقایص پس از بازسازی پستان‌ها به دلیل سرطان پستان‌، اصلاح چین و چروک‌های ایجاد شده در پستان‌ها ناشی از سن یا استفاده از پروتزها، ترمیم نقایص ناشی از رادیوتراپی به قفسه سینه، اصلاح حجم پستان پس از خارج کردن پروتزها به هر دلیل.

 

تاریخچه استفاده از چربی برای شکل‌دهی پستان‌ها برمی‌گردد به بیش از یک قرن قبل؛ که دکتر Czerny در سال ۱۸۹۵ اولین جراحی «بزرگ کردن پستان را با انتقال یک توده چربی» در یک بیمار از ناحیه پهلو به منطقه نقص پستان انجام داد. سه سال بعد Lexer توانست چربی‌ای به بزرگی حجم دو مشت بسته را با موفقیت به داخل پستان‌ها انتقال بدهد. از آن زمان به بعد جراحان پلاستیک، تکنیک‌های مختلفی را معرفی کردند اما نکته مهم این بود که پس از اقدامات دکتر Mel Bircoll در سال ۱۹۸۵ در استفاده از «تزریق چربی در بازسازی پستان» بحث دایمی در مورد امنیت تزریق چربی در پستان در آکادمی جراحان پلاستیک آمریکا صورت گرفت و این آکادمی در سال ۱۹۸۷استفاده از تزریق چربی در بازسازی پستان را ممنوع کرد، چرا که معتقد بود این کار سبب نکروز (مرگ بافتی)، ایجاد اسکار و کلسیفیکاسیون در بافت پستان می‌شود و تفسیر عکس‌های ماموگرافی بیمار را جهت تشخیص سرطان پستان مشکل می‌سازد. امروزه متخصصان رادیولوژی به خوبی قادرند تغییرات ایجاد شده در ماموگرافی پس از تزریق چربی به پستان را از ماموگرافی یک سرطان پستان افتراق دهند. استفاده از تکنیک تزریق چربی در بازسازی پستان‌ در طول یک قرن اخیر دچار فراز و نشیب زیادی شده و در چند سال اخیر با استقبال رو به رو بوده؛ به طوری که در سال‌های اخیر مقالات متعددی از فرانسه، ایتالیا، چین، ژاپن، ایالات متحده و حتی جراحان ایرانی‌تبار در ژورنال‌های طبی و معتبر جهان به چاپ رسیده است.

 

افراد در چه سنی میتوانند از چربی بدنشان برای زیباسازی سینه استفاده کنند؟

 

 

 

ـ محدودیت سنی وجود ندارد اما اکثریت موارد استفاده در سنین ۲۵ تا ۶۰ سال است. در تمام موارد قبل از انجام این روش بیماران باید تحت ماموگرافی هر دو پستان قرار بگیرند تا بتوان نتایج ماموگرافی‌های بعدی را با نمونه قبل از عمل مقایسه کرد.

 

 

 

▪ بی‌هوشی عمومی است یا موضعی؟

 

 

 

ـ می‌توان در موارد کلی و نقایص بزرگ در صورت عدم ممنوعیت از بی‌هوشی عمومی و در موارد نقص جزیی یا انتخاب بیمار از بی‌‌حسی موضعی استفاده کرد.

 

 

 

▪ میزان تزریق چربی چقدر است؟

 

 

 

ـ بسته به میزان مورد نیاز برای اصلاح نقص، از مقادیر کمتر از ۱۰۰ سی‌سی تا بیش از ۷۰۰ سی‌سی گزارش شده.

 

 

 

▪ عمل چگونه انجام می‌شود؟

 

 

 

ـ ابتدا محل موردنظر برای برداشتن چربی از خود بیمار (شکم، پهلوها، یا ران‌ها) ضدعفونی شده و پس از آن، چربی مورد نظر با کانول‌های خاصی برداشته شده و چربیِ به دست آمده با تکنیک‌های خاصی صاف شده، مواد زاید و قطرات خونش جدا شده و حتی سانتریفوژ شده و سپس با سرنگ‌های کم‌حجم و کانول‌های بسیار ظریف در سطوح مختلف به داخل پستان تزریق می‌شود تا قوام مناسبی در پستان ایجاد شود. در اکثریت موارد می‌توان مقدار زیادی از چربی به داخل عضله پکتورالیس‌ماژور (سینه‌ای بزرگ) که پشت پستان قرار دارد ترزیق می‌شود و سپس مابقی چربی را به فضاهای پشت عضله یا پشت پستان در جلوی عضله و یا حتی برای بهتر کردن قوام پوست پستان چربی به زیر پوست پستان تزریق می‌شود. بنابراین می‌توان به سادگی هم چربی تزریق شده به داخل خود نسج غددی پستان را محدود کرده و این کار را به عنوان تکنیک ذخیره برای ایجاد حالت برجسته کردن بیشتر پستان‌ها، به عنوان آخرین حربه نگه داریم و از طرفی با کم کردن چربی تزریق شده به خود نسج غدد پستان تغییرات ایجاد شده در ماموگرافی بعد از عمل را نیز به حداقل برسانیم.

 

 

 

▪ آيا اين کارخطری ندارد؟

 

 

 

ـ نتایج انجام این جراحی همانند سایر جراحی‌های انجام شده در جراحی پلاستیک به تکنیک انجام و مهارت جراح بستگی دارد و هرچه بتوان تکنیک برداشت و تزریق را با آسیب کمتری انجام داد تا چربی به دست آمده بیشتر زنده بماند، نتایج به دست آمده نیز بهتر است. به عبارت بهتر این جراحی یک هنر است تا یک تکنیک مکانیکی برداشت و تزریق چربی...

 

 

 

▪ بعد از عمل چه اتفاقی می‌افتد؟

 

 

 

ـ بلافاصله پس از انجام جراحی، تورم زیادی در محل‌های برداشت چربی و نیز خود پستان‌ ممکن است ایجاد شود که در عرض چند هفته از بین رفته و حجم پستان‌ها در طول حدود ۴ تا ۶ ماه به میزان ثابت خود می‌رسد. برای ایجاد قوام و شکل بهتر و راحتی بیمار مانند سایر رو‌ش‌ها می‌توان پس از عمل از سینه‌بند تا چند هفته استفاده کرد. بیمار به راحتی قادر است از چند ساعت پس از عمل به فعالیت‌های روزمره برگردد و محدودیتی از این لحاظ وجود ندارد.

 

 

 

▪ عمل چقدر طول می‌کشد؟

 

 

 

ـ حدود ۲ ساعت برای تزریق ۱۰۰ سی‌سی اول و حدود ۴۵ تا ۶۰ دقیقه برای هر ۱۰۰ سی‌سی اضافه زمان لازم است.

 

 

 

▪ عوارضی هم دارد؟

 

 

 

ـ با توجه به آنکه موفقیت عمل به میزان زنده ماندن چربی تزریق‌شده بستگی دارد هنوز هم این تکنیک در مواردی که نیاز به افزایش حجم زیاد وجود دارد (بیش از یک یا دو سایز)، با محدودیت انجام می‌شود. معمولا بهترین نتایج در افزایش یک سایز به دست می‌آید. در کنار این محدودیت حتی این روش انجام لیپوساکشن منطقه دیگری از بدن برای به دست آوردن چربی مورد نیاز (شکم، پهلوها، یا ران‌ها) است. عوارض آن مشابه سایر روش‌های بازسازی پستان است.

 

 

 

▪ چرا استفاده از این تکنیک‌ در مقابل سایر روش‌ها هنوز با استقبال مواجه نشده؟

 

 

 

ـ اگرچه تاریخ استفاده از این تکنیک به حدود ۱۰۰ سال قبل برمی‌گردد اما معرفی مجدد آن مربوط به چند سال قبل است و لذا اکثر جراحان با این روش و نیز تکنیک انجام آن آشنایی کامل ندارند.

 

در آخرین سمینار تزریق چربی که در استانبول برگزار شد . اساتید بزرگی همچون دکتر ایلوس فرانسوی تزریق همزمان چربی و PRP را توصیه کردند تا ماندگاری چربی تزریق شده افزایش یابد..

 

مرکز پاسارگاد جهت مشاوره و در صورت نیاز انجام پروسه های زیبایی در خدمت شماست

 

 

 آدرس : بلوار آیت الله کاشانی ، نرسیده به مهران  - روبروی بانک تجارت، ساختمان 91 - طبقه 4 ، واحد 12شماره های تماس:44963492__44963491